המרכז החינוכי גבעת התחמושת

 

 

"עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל"

(יגאל אלון)

 

אודות המרכז החינוכי גבעת התחמושת:

 

אתר המורשת וההנצחה הלאומי "גבעת התחמושת" משמר את ייחודו של המקום מזה 45 ודואג לפתח מערכי הדרכה חינוכיים ומגוונים לתלמידי בתי הספר, לחיילי צה"ל ולקהל הרחב. במהלך השנים כתבנו, בנינו והתאמנו פעילויות שונות המותאמות לתלמידי בתי הספר היסודיים והתיכוניים השונים על מנת שהמרכז החינוכי בגבעת התחמושת יוכל להשפיע על קשת רחבה של גילאים. הפעילויות המוצעות עוסקות סביב שלושה נושאי יסוד: מורשת, מנהיגות וערכיות. 

 

כמו כן הפעילות באתר כוללת ביקורים סדירים, הדרכות בנושאים מגוונים, מסיבות סיום שנה, טקסים לבני מצווה, טקסי הענקת תעודות זהות, ימי עיון, שימוש בספרייה ובארכיון לכתיבת עבודות ועוד. קיימת אפשרות להתאמת תכניות לצרכים מיוחדים בתיאום מראש.

 

הפעילויות שאנו מציעים:

 

סיור באתר הקרב גבעת התחמושת

אוכלוסייה: מותאם לכל גיל

משך הפעילות: כשעתיים כולל מודל הקו העירוני.

סיור מודרך המספר את סיפור הקרב בגבעת התחמושת של יחידת הצנחנים על מוצב ירדני. במהלך הסיור נלך לאורך המסלול בו לחמו הלוחמים בגבעה. נדבר על ערכי הקרב שעליהם חונכו הצנחנים כגון: גבורה, דבקות במשימה, עזרה לחברים תחת אש, יזמה ותושייה. הסיור באתר הקרב כולל ביקור בתעלות, בבונקרים, תצפית על שכונות הצפוניות, ביקור במוזיאון, צפייה במודל האור קולי "הקו העירוני". 

 

 

 

אני בשרשרת הדורות  בעקבות עבודת שורשים

אוכלוסיית יעד: כיתות ז' – ח'

משך הסיור באתר גבעת התחמושת: כשלוש שעות

מטרתה של הפעילות היא להתחבר אל תוכנית שורשים המתקיימת בשכבת גיל זו ומתוך רצון להביא למודעות המשתתף את עובדת היותו חוליה בשרשרת הדורות הבאה לידי ביטוי הן בקשר שלו למשפחתו והן בקשר שלו למדינת ישראל והעיר ירושלים.

בסיור זה נעסוק בשאלות ודילמות אשר יפונו לתלמידים.  נפרוס בפניהם את  הסיפור היסטורי של אתר גבעת התחמושת ומלחמת ששת הימים בירושלים.  סיור זה מאפשר למשתתפים לחפש את המאחד והמחבר בין עברה של מדינת ישראל וירושלים לבין  החיים במדינה כיום.
 

 

סיפורה של ירושלים

אוכלוסיית יעד: כיתות ז' – ט'

משך הפעילות בכיתה: שעה וחצי  

תוכנית משולבת עם מפגש בכיתה ולאחר מכן סיור בעיר העתיקה ובאתר גבעת התחמושת. קיימת האפשרות לקיים רק סיור בגבעת התחמושת ללא סיור בעיר העתיקה.  "... אי אפשר להבין ולדבר על איחודה של ירושלים בלי להבין מה קרה בגבעת התחמושת ..."  (יצחק רבין)

במהלך המפגש בכיתה התלמידים יכירו את ההיסטוריה דרך פעילות חוויתית שיסבירו את הסיפור  של מלחמת ששת הימים והלחימה בירושלים כהכנה לקראת סיור מרתק בגבעת התחמושת.

בהגעתם לסיור של גבעת התחמושת התלמידים יחשפו לדילמות ושאלות שהועלו במהלך הקרב ובכך נקשר את הסיור עם המפגש בכיתה שעסק בנושא של איחוד ירושלים.

 

** לפעילויות הכנה לצה"ל ולפעילויות לכתות י"א וי"ב  אנא עיינו בפעילויות המכינה למנהיגות

 

לבקשות ושאלות ניתן לפנות למחלקת הדרכה 02-5829392/3 או למייל:lilach@g-h.org.il